Dalyan Sultaniye Kaplıcası Sultaniye Kaplıcası

Sultaniye Kaplıcası

Dalyan eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra şifa veren yer olarakta Sultaniye Kaplıcası bilinir.Dünyanın bir çok yerinden buraya gelen ünlü konukları da bunun bir göstergesi.Yıllardır bel ağrıları,romatizma ve siyatikten çok çektiğini belirtip,buradaki kaplıcalara girdikten sonra ise tüm bu ağrılardan kurtulduğunu söyleyen insanların sayısı azımsanamayacak kadar.Bu kaplıcaların başında ise Sultaniye kaplıcaları geliyor.

Köyceğiz gölünün güney batısında,Ölmez dağının eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları M.Ö. 100 yıllarında Kaunoslular tarafından işletilmiştir.Daha sonra Bizanslılar zamanında yeni eklemelerle genişletilen bu tarihi kaplıcanın kalıntıları bugün gölün içinde kalmıştır.Dalyan’a 4 kilometre uzaklıktadır.Rıhtımdan kalkan motorlarla gidiliyor. Türkiye’nin en yüksek (98.3) radyoaktif kaplıcası olan Sultaniye kaplıcası Radon değeri açısından dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada. Suyun sıcaklığı ise 39 derece. Kalsiyum klorür,kalsiyum sülfat,kalsiyum sülfür ve radon içerir.

Sultaniye Kaplıcasındaki su Kaunoslar zamanında kullanılmaya başlanmış.Daha sonra Bizanslılar tarafında konaklama yerleri yapılmış.Bu döneme ait liman ve binaların kalıntıları Köyceğiz Gölü'nün suları altında bulunuyor.

Sultaniye kaplıcaları tarihi bir değere sahip. M.Ö. 8. yüzyıldan bu yana,Romalılar,Bizans,Selçuklu ve Osmanlılar zamanında şifa kaynağı olarak ün kazanan Sultaniye kaplıcaları,özellikle yazın yerli ve yabancı turistlerin,kışın da yöre halkının ziyaret edip şifa aradığı bir ılıcadır.1968'de inşa edilip geçen yıl restore edilen kubbeli hamam şeklinde bir kapalı havuzu ve bir açıkhava havuzu bulunan Sultaniye'de yeme-içme mekanı,soyunma kabinleri,duşları,tuvaletleri ve yöre halkının kullandığı konaklama odaları da bulunmaktadır.

Su sıcaklığı 39-42 derece, radyoaktivite 57.2, pH değeri 6 - 8.7 arasında değişiyor.İçme kaynaklarının sıcaklığı ise 28 derece, radyoaktivite 93.23,pH derecesi ise 7. Düzenli olarak,21 günlük tedavi süresi uygulanan kaplıcada ilk başta 10 dakika olmak üzere günde iki kez banyo almak gerekiyor.yapılan banyolar;lumbago,siyatik,nefrit,ruhsal ve bedensel yorgunluklar,cilt ve kadın hastalıkları başta olmak üzere 36 çeşit hastalığa iyi geliyor.Ayrıca içme suyu olarak kullanıldığında karaciğer,safra kesesi,bağırsak ve mide hastalıklarına karşı iyi gelmektedir.Fakat asıl önemli olan radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğidir.

Doğal güzellikleri,tarihi ve kültürel zenginlikleriyle,Türk turizminin odak noktası konumundaki Muğla ve yöresi kaplıca ve çamur banyolarıyla da turizme önemli katkı sağlamaktadır.

Sultaniye Kaplıcasına Nasıl Gidilir?

Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcası’nın tabelasını görüp 500 metre içeriye gideceksiniz.Köyceğiz,Dalyan ve Ekincik’ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz.Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor.Sultaniye'ye Dalyan'dan tekne ve karayoluyla ulaşmak mümkündür.