Mavi Yengeç

Mükemmel bir protein  deposu olan Mavi Yengeç ülkemizde Akdeniz kıyılarında dolayısıyla Dalyan kanallarında ve İztuzu Plajında yaşar Adını  kıskaçları ve ayaklarındaki mavi renkten alan mavi yangeç, asıl ana vatanı Kuzey Amerika'dır. Rivayete göre Ege kıyılarından geçen büyük yük gemileri tarafından bırakılan daha sonra Ege kıyılarındaki lagünlere yerleşmişlerdir ..

Mavi Yengeç  bulunduğu bölgede yöre halkı ve tatilciler tarafından tüketiliyor. Dalyan 'a tatile geldiğiniz de muhakkak iztuzu plajında bulunan mavi yengeç satıcılarından veya kanal kenarında bulunan restaurantlarda yemenizi tavsiye ederiz

Mavi yengeç adını makaslı ve yürüme ayaklarındaki koyu mavi renkten almaktadır. Mafsallar ve dikenlerin uçları ise soluk pas kırmızı renktedir.
Dişi ve erkek fertler gövdenin altına kıvrılmış karın (abdomen) halkalarının yapısı ile kolayca ayırt edilebilirler.
Erkeklerin boyu 9 cm, genişliği karapaks’ın yani sırt tarafı kaplayan sert kabuğun her iki yanındaki uzun ve sivri dikenlerle birlikte 22cm’dir. Erkek yengeçler dişilere oranla daha geniş çapta büyürler.
Dişilerin boyu 7,5cm genişliği 18cm kadar olabilmektedir. Karapaks’ın ön kenarında 9 adet dikenli çıkıntı vardır. Erkeklerden daha küçük boydaki dişiler, diğer yengeç türlerinde olduğu gibi yumurtalarını karın tarafında kıvrılmış, abdomen ve kuyruk altında taşırlar. Yumurtlama dönemi Eylül-Kasım arasındadır.
Mavi yengeçler  pişirildiklerinde kırmızıya dönüşürler.