İztuzu Plajı

İztuzu plajı, deniz kumlarının dalyan deltasının önüne yığmasıyla oluşmuştur. İztuzu kumsalı carreta caretaların, yavrularını bıraktıkları nadir plajlardan birisidir. Dünyada üzerinde doğallığını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip İztuzu, tam bir doğa ve harikasıdır. Bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığı söyleniyor. Denize dikey uzanan dağların dibinden başlayıp, dalyan deltasının ağzını kapatan plajın kumları altın sarısı ve inceciktir. Deniz ise kristal berraklığındadır. Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir. Fakat ortalama 6 kilometredir. Sığ bir kıyıya sahip olan İztuzu plajı, yürürken ayaklarınızın altında kadifemsi bir his bırakıyor.

İztuzu Plajı

İztuzu kumsalı Radar Tepesi'nin eteklerinden başlayıp,Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı bölgesinden, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümündeki kumlar sürekli şekil değiştirir.Dalyanağzı'nda kumların hareketi ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremez.Marmaris'ten yolcu getiren büyük tekneler,Delikada önünde demirleyerek, yolcularını Dalyanlı teknelere verirler.

İztuzu plajı antik çağda kaunoslar tarafında kullanılan bir limanmış.İztuzunda bulunan bir yazıttan antik çağda burasının bir gümrük kapısı olduğu ve Kaunosluların tuz,köle ve tuzlu balık sattıkları belirlenmiş.

İztuzu plajında,denizin etkisiyle oluşan görüntüler,doğada yaratıcılığın sınırsız olduğunun güzel bir ispatıdır.Pilajın uzunluğu 5400 metredir.Soyunma kabinlerinin dışında hiçbir yapılaşmaya izin verilmiyor.Bunun yanında caretta caretta yumurtalarına zarar vermemesi için sahile köpek ve kedi gibi evcil hayvanlar sokulmuyor.İşaretli yerlere şemsiye yerleştirmekte yasak.

Dalyan İztuzu Beach

İztuzu plajına iki şekilde gidilebiliyor.Dalyan rıhtımından kalkan teknelerle sazlıklar arasında 35-40 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra plaja ulaşıyorsunuz.Diğer bir yol ise Dalyan postanesinin yanından kalkan minibüslerdir.Yolculuk minibüslerle 15-20 dakika sürmektedir.Sulungur gölünü dolaşıp çam ağaçlarının arasından gelinen bu yolculukta oldukça keyifli.Fakat bize soracak olursanız tercihiniz teknelerden yana olmalıdır,hem plajda çıkılan nokta daha güzel,hemde yolculuk teknelerle iztuzuna daha hoş ve keyifli oluyor.

Dalyan Belediyesinin sınırları içindeki iztuzu plajı, 11,5 yıl özel şahıslar tarafından işletildikten sonra Muğla Valiliği'ne verildi.Dalyanlıların plajlarını geri alabilme mücadelesi halen devam ediyor.

etiket:Dalyan,ortaca dalyan,muğla dalyan,dalyan deltası,iztuzu,iztuzu kumsalı,İztuzu Plajı,caretta caretta,Dalyanağzı Plajı,Sulungur,İztuzu Gölü,İztuzunda,dalyan iztuzu beach,iztuzu beach dalyan turkey