Dalyan Çamur Banyosu

Muğlanın Ortaca İlçesine bağlı Dalyan kasabasında,Köyceğiz Gölü'nün Dalyan Deltası ile birleştiği noktaya yakın bir yerde güzellik çamuru var.Dalyan iskelesinden kalkan günlük turların ilk uğradıkları nokta. Dustin Hoffman ve Sting'in de 90 lı yıllarda uğradıkları yer.Doğal çamurun oluştuğu yerde işletme yapımına şu ana kadar izin verilmemiş. Ancak daha çok ziyaretçi alan bölgede ise bilimsel açıdan vücuda sürülen çamurun bir faydasının olduğu şu ana kadar ortaya konulmamış ama genede bu bölgede yaşayan insanlar tarafından söylenenleri faydalı olduğu yönünde.

Çamurun üzerinizde kuruması sonucu teniniz geriliyor ve kırışıklıkları belli seanslar devam edildiği takdirde azaltıyormuş.Çamur eğlencenizden hemen sonra yine işletme içinde yer alan sıcak su kaynağına giriyorsunuz.

Kaynağın,bel rahatsızlıklarına,romatizmaya,siyatiğe iyi geldiği söyleniyor.Bizim gözlemlediğimiz kadarı ile sürülen çamurun vücud üzerinde fiziksel değişiklik ve orada bulunan ziyaretçiler arasında bir animasyon yarattığı bir gerçek.Bölgede birbirlerinin çamurlu hallerini gören turistler şakalaşıyor ve bol bol fotoğraf çektiriyorlar.Sanırız bölgede bu sayede eğlenceli bir aktivite kazanıyor.

Çamur Banyosu - Orta Kaplıca bu iş için idealdir.39 derece sıcaklıktaki bu kükürtlü sular,sodyum,klörür,hidrojensülfür,florür ve radyoaktif radon gazı içermektedir.Başta metabolizma,sinir,romatizma,siyatik,kadın ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok derde deva olduğuna inanılıyor.

ÇAMUR BANYOSU’NUN ÖZELLİKLERİ

IONS mg/dl

PH (Çamurda) 6,95

PH (Extra) 7,65

İletkenlik 36,9 ms/cm

Toplam Tuz 2,55%

Kükürt Toplam 11,267 mg/kg

Fosfor 169,6 mg/kg

Organik Madde 199%

Bakır ( Cu) 23 mg/kg

Demir (FE) 14.800 mg/kg

Çinko (Zn) 55 mg/kg

Mangan (Mn) 410 mg/kg

Krom (Cr) 30 mg/kg

Cadmilum (Co) 0,1 mg/kg

Kurşun (Pb) 1 mg/kg

Nikel (Ni) 24 mg/kg

İlki içerisinde bulunan mineral,ikinci sayı değeri ise mg başına veya diğer tür cinsinden içerisinde bulunan miktarı gösteriyor.

etiket:ortaca dalyan,dalyan çamur banyosu,çamur banyosu,çamur banyoları,Köyceğiz Gölü,Dalyan Deltası,Dalyan iskelesi,çamurun faydası,şifalı çamurlar,Orta Kaplıca,çamur banyosunun özellikleri,dalyan aktiviteleri,dalyan çamur banyosuna nasıl gidilir?,dalyan çamur banyosu nerede?,muğla dalyan çamur banyosu